Oslovili jsme několik osobností, které jsou svojí profesí nebo pobytem spjaty s Kolovraty, a požádali je o vyjádření podpory kandidátům našeho sdružení.

Marek Ovečka, bývalý starosta Kolovrat

Kolovratům jsem ve funkci starosty věnoval šestnáct let svého života a stále mi leží na srdci, jak se obec bude rozvíjet dál. Je tedy pochopitelné, že mi záleží mi na tom, kdo se o Kolovraty stará, a zda to dělá dobře. Jsem přesvědčen, že lidé ze sdružení mohou svým nasazením a schopnostmi posunout hodně věcí dopředu. Věřím, že do fungování obce vnesou nové nápady, myšlenky a aktivní přístup. Myslím si, že právě těmto lidem nechybí osobní nasazení a odvaha pustit se do nových věcí.


Jana Jarůšková, členka zastupitelstva MČ

V Kolovratech jsem bydlela v mládí a před 15 lety jsem se sem s rodinou ráda vrátila. Sdružení podporuji kvůli lidem, kterých si vážím. Věřím, že věci veřejné budou opět spravovány ku prospěchu všech kolovratských občanů.


Zdeněk Skala, jednatel LAY Koření, s.r.o. Praha

Po osmnácti letech bydlení v Kolovratech bych rád, aby starosta a členové vedení obce byli více v kontaktu s občany. Třeba i při veřejných akcích a akcích pořádaných zájmovými sdruženími. Tím by neformálně získávali informace o potřebách obyvatel tak, jak to bylo obvyklé v době, kdy jsme se do Kolovrat přistěhovali. A protože vidím, že takový zájem o občany dávají najevo členové sdružení Naše Kolovraty svými aktivitami již dlouhodobě, a nejen před volbami, určitě je budu volit.


Helena Heřmanová, bývalá pracovnice ÚMČ

Narodila jsem se v pražské porodnici U Apolináře, maminka mě přivezla domů a od té doby jsem Kolovraty neopustila. Milovala jsem je vždy – tehdy, když to byla obyčejná, půvabná vesnička, a miluji je i teď, kdy se staly moderní městskou částí Prahy. Jsem vděčná a vážím si všeho, co zde bylo vybudováno. Kdybych se pokusila vše vyjmenovat, příspěvek by byl hodně dlouhý. A proč jsem se rozhodla podpořit kandidáty sdružení Naše Kolovraty? Protože většinu těchto lidí znám a věřím jim. A také se mi líbí jejich volební program.


Eduard Dinnebier, někdejší člen ZMČ

Do Kolovrat jsem se dostal v roce 1954, kdy jsem si tu našel nevěstu. V té době to byla čistě zemědělská obec v okrese Říčany. Působilo zde JZD, jehož vedení sídlilo ve starší vilce v místech nynějšího sídliště U Donáta, kde byla ještě řada rozpadajících se zemědělských stavení. V obci byla většina ulic prašná, vodovod nebyl, a tak většina stavení měla vlastní studnu. Kdo ji neměl, využíval obecní pumpy, z nichž některé stále ještě existují, například pod kostelem nebo u školy. Každé stavení muselo mít svou žumpu, kterou si majitelé nechávali vyprazdňovat. Pro dopravu sloužil pouze vlak, jelikož v Kolovratech byla už v té době zastávka.

Čas šel ale dál, Praha se začala rozšiřovat a tak se Kolovraty dostaly nejprve pod okres Praha-východ a nakonec pod Prahu 22 – Uhříněves. Poměry v Kolovratech se během doby postupně měnily, místo jednotlivých krámků vznikl v usedlosti, kde byl donedávna řezník Stárek, obchodní dům. V něm bylo k dostání všechno možné – potraviny, domácí potřeby, elektrická zařízení včetně začínajících televizních přijímačů, ale i motorky a podobně. Občané se účastnili brigád při obecně prospěšných aktivitách, například při výstavbě budovy pro Sbor dobrovolných hasičů.

Pak přišel konec roku 1989 a začaly se dít věci! Především bylo zvoleno místní zastupitelstvo pod vedením Ing. Marka Ovečky, které mělo už jasnou vizi:

  1. Vybudovat místní vodovod s napojením na veřejnou vodovodní síť.
  2. Vybudovat místní čistírnu odpadních vod.
  3. Vybudovat místní kanalizaci odpadních vod a dešťovou kanalizaci.
  4. Zesílit síť rozvodu elektrického proudu. O připojení na dodávky plynu do domácností se ještě nedalo uvažovat, ale nakonec se přece podařilo.
  5. Vybudovat síť dodávky plynu.

Uskutečnění těchto plánů dokázalo zastupitelstvo naší městské části prosadit na pražském magistrátu. Jediný bod vize zastupitelstva, který se zatím nepodařilo zrealizovat, je výstavba devítileté školy. Jinak ale byla podle možnosti zvýšena kapacita základní i mateřské školy, byla vybudována tělocvična u školy, sportoviště, víceúčelová budova s ordinacemi lékařů i s pobočkou pošty. Dále byl postaven penzion pro seniory, bylo zajištěno dopravní spojení s metrem dvěma autobusovými linkami a občanům i turistům slouží Infocentrum s knihovnou.

Jednou z nejdůležitějších aktivit zastupitelstva bylo umožnění výstavby bytových objektů U zvoničky a U Donáta a výstavby rodinných domků Na Července. Tím se pak zvýšil počet obyvatel na dvojnásobek. Dnes můžeme s radostí konstatovat, že Kolovraty jsou právem považovány za obec s dobrou adresou.


Vlasta Bimbová, majitelka Salónu Kolovraty

Díky někdejšímu vedení obce, které podporovalo začínající podnikatele, jsem si mohla před deseti lety otevřít v Kolovratech masážní studio, z něhož je dnes prosperující salón. V Kolovratech se mi stále líbí, ale přála bych si, aby se Infocentrum s knihovnou stalo opět skutečným informačním centrem, jak tomu bylo kdysi. Myslím, že lidem ze sdružení Naše Kolovraty by se to mohlo podařit.


Lukáš Bernard, pedagog

V Kolovratech bydlím již deset let, mám to tu rád a na naší obci mi záleží. Dlouhodobě se snažím podporovat zdejší základní školu; v poslední době jako předseda školské rady. Členy spolku Naše Kolovraty dobře znám, patřím totiž k těm, kteří ho zakládali. I když sám nekandiduji, tyto čestné a pracovité lidi chci podpořit.


Hana Vlastníková, učitelka MŠ

Do starých prašných Kolovrat jsem se přistěhovala z Ústí nad Labem v roce 1975 za svým manželem. Záhy jsem srovnávala možnosti města a této vesničky bez infrastruktury. Uvažovala jsem i o návratu. Trvalo 14 let, než se našel člověk, který svou vizí a nasazením přesvědčil zastupitelstvo a hlavně občany, že i u nás se bude dobře žít. Po dobu působení Marka Ovečky ve funkci starosty se Kolovraty měnily v obec s občanskou vybaveností, kam se stěhovaly mladé rodiny. Kolovraty omládly. A nakonec jsme tu i my našli domov a chceme tady dál žít.

Sdružení Naše Kolovraty sleduji delší dobu. Snaha komunikovat s občany a zájem podílet se na řešení problémů obce mi připomíná dobu po roce 1990. Věřím, že jeho lidé na ni navážou a povedou Kolovraty kupředu. Proto jim dávám svou plnou důvěru.


Stanislav Jelínek, hudební skladatel a pedagog

Bydlíme zde s manželkou zhruba půldruhého roku a nemohli jsme si přát lepší a příjemnější destinaci v tak krásném okolí a přitom v dosahu Prahy. Zásadně podporujeme každou dobrou myšlenku, která vede ke kulturnímu a společenskému rozvoji kolovratského regionu.


Marie Skalová, účetní DPS a ZŠ Kolovraty

S většinou kandidátů Naše Kolovraty jsem se seznámila v období změn ve vedení Základní školy v Kolovratech. Všichni mají moji plnou důvěru a ve volbách je budu podporovat.


Jiří Kadlus, kapelník Steamboat Stompers

V Kolovratech bydlím více jak 10 let. Velice mile mě překvapila ještě donedávna viditelná snaha představitelů obce nejen o její zvelebování, ale také o dodržování tradice pravidelných setkávání s občany. Takovou příležitostí byl především Kolovratský parník s maketou plavidla, na němž muzikanti hráli. Na přípravě i organizaci akce jsem se s hrdostí “kolovraťáka” rád podílel, stejně jako na pravidelných jazzových večerech v restauraci Na Rychtě. Věřím, že noví lidé ve vedení budou podpoře kultury věnovat ještě více pozornosti. 


Blanka Oujezdská, bývalá vedoucí Infocentra s knihovnou

V Infocentru, které jsem místním vždycky záviděla, jsem prožila sedm úžasných let. Kolovraty mám už jednou provždy „pod kůží“, a tak pořád sleduji, co se v této obci děje. Přála bych obyvatelům i návštěvníkům, aby Infocentrum s knihovnou bylo i nadále vstupní bránou do Kolovrat a srdcem celé obce. Myslím, že hlas pro sdružení Naše Kolovraty, jehož lidé mají zájem navázat na někdejší prosperitu obce a také odvahu pustit se do nových projektů, bude dobrou volbou.


Tomáš Chalupecký, majitel autoservisu

V Kolovratech jsem se narodil, a pak je na pár let opustil, abych se sem opět vrátil, začal podnikat a založil zde rodinu. Máme to tady moc rádi, a proto bych si přál, aby někdo na Kolovraty myslel a udělal pro ně tolik dobrého jako Marek Ovečka, když byl v naší obci starostou. Proto budu podporovat sdružení Naše Kolovraty.


Jiří Zejfart, výtvarník a bývalý evangelický farář

Pocházím z Uhříněvsi, ale do Kolovrat jsem se přestěhoval už před osmnácti lety. Bydlíme s manželkou v penzionu, kde jsme moc spokojeni. Za tu dobu jsem také poznal okolní krajinu jako malíř. Rád vzpomínám na dobu, kdy byl starostou Marek Ovečka. Velice si ho vážím za to, co pro Kolovraty udělal nejen po materiální stránce, ale také proto, že se snažil o obnovu duchovních hodnot. Sdružení Naše Kolovraty budu ve volbách podporovat, protože věřím, že má šance navázat na období, kdy Kolovraty zažívaly největší rozvoj.

A chtěl bych také připomenout, abychom si vážili toho, že máme svobodu. A tou je také svoboda volit.


Pavel Bednář, bývalý ředitel ZŠ Kolovraty

Kolovraty byly a budou vždy místem, které velmi silně zasáhlo do mého osobního a profesního života. Pokaždé, když projíždím vlakem přes tuto část Prahy, vybaví se mi kaleidoskop vzpomínek. Vidím události i tváře dětí. Vzpomínám, jak ta místa vypadala před lety, když jsem v Kolovratech začínal jako ředitel školy.

Hned v prvním roce mého působení přišla do školy inspekce. Nevím, jaký byl záměr inspektora, co očekával, že se po roce dá změnit, ale nikdy nezapomenu na jeho slova: „Pane řediteli, vy nemáte školu, ale skansen.“

Byla to úžasná práce, každý rok se podařilo něco málo udělat, jakákoli změna byla velmi záhy vidět. Celý sbor, až na pár výjimek, jsem musel znovu sestavit tak, aby byla lépe pochopena moje filosofie. A také proto, aby vynikl genius loci té krásné staré budovy, kde byl příjemný chládek na chodbách, vysoké stropy a tak obrovské možnosti tvořit…

V Kolovratech jsem potkal báječné lidi, kteří podporovali mou vizi školy – místa ke komunikaci napříč generacemi. Velkou inspirací pro mé další působení se stal Jiří Missbichler – kronikář, pamětník, člověk s neutuchající energií. Od bývalého starosty Marka Ovečky jsem se naučil řadit si dokumenty na stole podle data doručení. Nikdy nezapomenu na skupinu bojovných rodičů, kteří obětovali spoustu času, nervů, své pohodlí i dobré vztahy se sousedy, když bojovali za to, abych zůstal. Jedině díky jim a jejich dětem jsem odešel důstojně a rozhodl se ve školství zůstat.

Kozí kefír z Meduňky, vánoční cukroví od babiček z domu s pečovatelskou službou zavěšené na klice mého dočasného bytu, balíky sběru, úctyhodné stromy v Prknovce – ty živé i ty na obraze Jiřího Zejfarta, utopenci od kuchařek ze školní jídelny, ale i takové události jako pálení čarodějnic, procházky alejemi, vánoční zpívání v kostele, školní bály s dražbami kuriozit – to vše a stovky dalších zážitků se mi natrvalo vrylo do paměti.

Zkrátka, 11 let v Kolovratech bylo moc fajn.

Sdružení nezávislých kandidátů Naše Kolovraty má mou podporu. Ptáte se proč? Na to je velmi jednoduché odpovědět. Lidi na kandidátce znám, a pokud bych se ocitl na lodi zmítané vlnobitím a ukrutným větrem, chtěl bych je mít na palubě. A navíc má sdružení ve svém názvu velmi důležitou informaci: jeho kandidáti jsou nezávislí.